Skip to main content

Молода опера «Ukraine – Terra Incognita»

Молода опера «Ukraine – Terra Incognita» поєднує архаїчний спів давніх українських пісень, симфонічну музику, фрі-джаз, відео-арт та футурофолкові костюми.

Ритуальні, рекрутські, козацькі, чумацькі, колискові, любовні пісні, що сягають корінням сотень років, проростуть у вишуканій незвичній формі сучасної опери.

Оперу присвячено співаку і воїну Василеві Сліпаку.


«Ukraine – Terra Incognita» – розповідь про Воїна, що здатен втримати в собі Залізне Серце та захистити Дім, Рід, Любов. Це простий сюжет, але не вистачить і сотні опер, щоб вичерпати його. Ця земля, Terra Incognita, подарувала нам Степ, де кожне покоління могло випробувати себе,  віднайти  і дати шанс наступним…


Задум опери виношувався роками.

Від ідеї вивести традиційну українську пісню (насамперед, багатоголосся) на світову оперну сцену, до переосмислення пластів прадавніх пісень і пошуків новаторських способів поєднання їх із сучасним мистецтвом.

Цьогоріч, завдяки сотням українців, проєкт зібрав стартову суму на Спільнокошті, отримав сприяння Міжнародного фонду «Відродження» і нарешті втілиться за підтримки Українського Культурного Фонду.  Молода опера «Ukraine – Terra Incognita» є оповіддю у п’яти міфах, що проростають крізь часи.

Режисерка Уляна Горбачевська:

Упродовж років я переспівала сотні пісень. Деякі змушували  повертатися і проживати їх знову, і знову. Вони ніби хотіли проявитись і промовити певними темами, через які  думають, відчувають і мріють покоління людей на цій землі. Наприклад, «Міф Роду» –   ритуальні жіночі пісні. В них заданий ритм поколінь, циклічне коло року і життя. «Міф Дому» – колискові, казки, бавки, перші звуки-промовляння, перші кроки, «передмова життя»… «Міф Любові» – ліричні, драматичні, ніжні, вибухові, як сама любов у всіх її контрастних проявах. «Міф Степу» – козацькі та чумацькі пісні наповнені відчуттям волі. «Міф Залізного Серця» – це  ствердження мужності, стійкості і сили: «Жари не боюся, дощу не бажаю. Ще й стою в дивнім лузі й процвітать думаю».


Творці молодої опери

Авторкою ідеї є режисерка та співачка Уляна Горбачевська.

Музика опери є результатом багаторічного вивчення архаїчного співу та академічних досліджень композиторки Марії Олійник

Творчу команду сформовано так, щоб поруч із уже відомими виконавцями, могли розкритись  молоді митці.

У складі співочого ансамблю, поряд з Уляною Горбачевською співтворять вже знані Микола Береза (режисер театру ім. Леся Курбаса, виконавець головної ролі у фільмі «Червоний») і Ярослав Федорчук (актор театру ім. Леся Курбаса, ролі у фільмах «Брама», «Наші Котики») та молоді актори-співаки Сергій Бадюк (актор у фільмі «Чорний Ворон», учасник гурту «Чорноморці»), Марко Свіжінський (актор театру ім. Леся Курбаса), Денис Іванів (співак, учасник гурту «Щука-Риба»), Софія Лешишак (актриса театру ім. Лесі Українки)Андріана-Ярослава Саєнко (співачка, музикантка)Катерина Смірнова (фріланс-мисткиня)Ольга Баландюх (співачка, художниця).

В оперу залучений Ukrainian Festival Orchestra під керівництвом Тараса Демка й Івана Остаповича. 

Диригент – Тарас Вергун

Імпровізувати запрошені знакові для українського джазу музиканти:  Ігор Гнидин (перкусії) і Михайло Балог (саксофон).

Відео-арт творить одна з найдосвідченіших українських формацій VJ group CUBE разом зі сценографом та художником проекту Володимиром Олещуком

Костюми розробляє відома дизайнерка Марта Ваххольц.

Над брендовою продукцією проекту працює молода мисткиня Зірка Савка.

Менеджерська команда проекту сформувалась завдяки співпраці молодіжної організації YMCA Lviv (керівниця проекту Олександра Сорокопуд, піар-менеджер, воїн-доброволець Юрко Вовкогон) із «Фундацією Василя Сліпака» (керівник Орест Сліпак) та ГО «Кримський Дім» (керівник Алім Алієв).

Проект консультує  музикознавиця Леся Олійник

У знімальній групі поряд із Остапом Костюком (режисер фільму «Жива Ватра»), який здійснюватиме творчий нагляд за відео, та оператором-постановником Ігорем Лещуком (команда фільму «Випчина. Село одного дня») працює молода відеомейкерка Настя Безпалова.

 

 

 

Для команди цей проєкт – щось більше, ніж власне постановка опери. Це ретрансляція сенсів, думок і переживань. Схоже до стану людини, яка прагне виспівати щось надважливе. Насамперед, відчуття себе на цій землі та своєї відповідальності поміж минулими і прийдешніми поколіннями.

 

Особливості

  • Молода опера «Ukraine – Terra Incognita» твориться довкола архаїчної української пісні, зберігаючи її традиційні основи – мелодику, гармонію, ритм і принцип автентичної манери співу. Народний спів у ній повністю замінить академічну манеру подачі звуку у вокальних партіях.
  • У Молодій опері поєднуються три різні типи імпровізації: традиційна пісенна (голосіння), європейська фрі-джазова та  оркестрова.
  • Виконавці «Ukraine – Terra Incognita» є співаками, які володіють техніками архаїчного співу, та водночас акторами, котрі існують у сценічному просторі як перформери.
  • Сценографія опери включає  костюми-трансформери, які в певні моменти ставатимуть частиною декорацій, так само, як і відео-арт, що подеколи візуалізуватиме персонажі-смисли: Степ, Дім, Залізне Серце…

Присвята Василеві Сліпаку


 

Молода опера «Ukraine – Terra Incognita» присвячується Василю Сліпаку – людині мистецтва, яка залишила світову кар’єру, щоби захистити свою землю і можливість вільно на ній творити.  

«Найкращий спосіб подякувати людині – продовжити справу, якою вона жила. Ми хочемо, аби пам’ять про Василя не потонула у потоках пафосних промов і сліз. Тому робимо вишуканий сучасний музичний проект. Робимо так, щоб Василю сподобалось», – пояснюють своє рішення присвятити оперу Василеві Сліпаку творці проєкту. 

 


 

Процес створення опери

Через карантин команда проєкту була змушена відмовитись від участі іноземних митців, перейти в експрес-режим творення та переформатувати прем’єри на відеозапис постановки опери. Але, незважаючи на всі перешкоди, Молода опера вже набуває обрисів: співочі репетиційні сесії відбуваються в Карпатах, творчий тандем Уляни Горбачевської та Марії Олійник працює над партитурою, продовжується робота над відео-артом, костюмами та декораціями…

  • Відео-презентація повної постановки Молодої опери «Ukraine – Terra Incognita» запланована на День захисника України 14 жовтня 2020 р.
  • Дивіться на YouTube-каналі Ukraine young opera

Цього року проєкт розпочнеться з відео-прем’єри, а в подальшому Молода опера «Ukraine – Terra Incognita» планує презентувати українське мистецтво у найпрестижніших залах світу. Зокрема, для команди проєкту дуже важливою є постановка опери в Парижі, де Василь Сліпак співав і жив майже 20 років.